Podpisanie umowy na realizację wystawy stałej dla Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

17a_Butla_szklana_wielkogabarytowa_wizualizacja_1920x1080

Podpisanie umowy na realizację wystawy stałej dla Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Miło nam poinformować, że podpisaliśmy umowę z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej na realizację wystawy stałej pn. “Dzieło Ewalda von Kleista i jego następstwa dla rozwoju elektrostatyki” w ramach realizacji projektu pn.: „Rekonstrukcja wnętrza parteru Kurii Dziekana – Dworku von Kleista w Kamieniu Pomorskim wraz z utworzeniem wystawy stałej poświęconej wynalazcy kondensatora – Ewalda von Kleista. Realizacja zawiera dostawę i montaż największej butelki w Polsce dla Centrum Nauki.

W zakresie Group AV m.in.:

  • Wykonanie i montaż BUTELKI LEJDEJSKIEJ na ekspozycji zgodnie z wytycznymi projektu (wymiary butelki ok. 300×200 cm)
  • Koordynacja dostaw i montażu

Butelka lejdejska – urządzenie służące do gromadzenia ładunku elektrycznego będące pierwszym kondensatorem. Jest to szklana butelka, której obie powierzchnie – zewnętrzna i wewnętrzna – pokryte są odizolowanymi warstwami metalu. Warstwy te pełnią rolę okładek kondensatora, zaś szkło butelki jest izolatorem.

więcej o butelce lejdejskiej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Butelka_lejdejska

 

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej powstało 23 czerwca 2006 r. wraz z otwarciem ekspozycji w kapitularzu katedralnym, prezentującej zabytki znalezione na strychu krużganków. Formalnie powołane zostało do życia przez Radę Miejską w Kamieniu Pomorskim 26 czerwca 2009 r. Siedzibą Muzeum jest, oddany do użytku w 2015 r., budynek znajdujący się na tzw. Kwartale Dominikańskim w bliskim sąsiedztwie Osiedla Katedralnego oraz kapitularz katedry kamieńskiej, gdzie prezentowana  jest stała wystawa zabytków sakralnych i archeologicznych.

Na zbiory MZHK składają się bezcenne zabytki sztuki pomorskiej jak m.in.: XVII-wieczne balustrady z kościoła w podkamieńskim Jarszewie, XVIII-wieczna rzeźba anioła z ołtarza ambonowego ze zburzonego w latach 1954-1955 kościoła w Benicach czy średniowieczne naczynia tzw. grapeny.

Oprócz nich w Muzeum znajduje się także wiele innych eksponatów. Wśród nich wymienić możemy: liczne zabytki archeologiczne będące efektem prac prowadzonych na terenie miasta, niezwykle cenne szklane negatywy prezentujące niemiecki Kreis Cammin z początków XX wieku autorstwa pioniera kamieńskiej fotografii Adolfa Bartelta, butelki z przedwojennego browaru rodziny Voerkeliusów, fotografie pokazujące powojenny Kamień czy wstęgę z otwarcia 9 maja 1969 r. odbudowanego ze zniszczeń wojennych Ratusza Staromiejskiego.

Więcej o muzeum:

https://mhzk.eu/