Podpisanie umowy na realizację Muzeum Widzewa w Łodzi

A1_V2

Podpisanie umowy na realizację Muzeum Widzewa w Łodzi

Miło nam poinformować, że w dniu 31 sierpnia 2020 podpisaliśmy umowę na kompleksową realizację Muzeum Widzewa.

Realizacja tego projektu to dla nas kolejne wyzwanie oraz nowe doświadczenie. Muzeum Widzewa to pierwsze muzeum klubu piłkarskiego w Polsce, które uzyskało wpis do Państwowego Rejestru Muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Dzięki tej realizacji wchodzimy na kolejny obszar kompleksowych instalacji multimedialnych związanych z wystawiennictwem.

W zakresie Group AV m.in.:

  • Prace aranżacyjne wnętrza
  • Wykonanie, dostawa i montaż gablot szklanych oraz innych elementów ekspozycyjnych wraz z oświetleniem gablot zgodnie z projektem.
  • Wykonanie, dostawa i montaż ścian ekspozycyjnych
  • Dostawa i montaż oświetlenia ekspozycyjnego
  • Wykonanie i montaż znaków graficznych, elementów graficznych ekspozycji zgodnie z wytycznymi projektu.
  • Wykonanie instalacji audiowizualnych

Opis ekspozycji.

Widzew Łódź to wyjątkowy klub na sportowej mapie Polski, którego jedyna w swoim rodzaju historia, naznaczona triumfami, lecz także momentami, po których Widzew musiał się odbudowywać, by nawiązać do chwalebnej przeszłości, domaga się opowiedzenia w miejscu, które mogłyby się stać celem odwiedzin nie tylko dziesiątek tysięcy osób identyfikujących się z klubem, ale i ludzi zainteresowanych historią polskiego i łódzkiego sportu. Dlatego też potrzebą chwili wydaje się stworzenie muzeum, które przybliżałoby 110 lat, w trakcie których Widzew zdobywał nie tylko medale i puchary, ale i serca rzesz kibiców z całej Polski.

Ambicją twórców muzeum Widzewa jest, by wizyta w tym miejscu była unikalnym doświadczeniem, czymś w rodzaju podróży wehikułem czasu. Temu założeniu podporządkowany jest zamysł całej ekspozycji i sposób jej prezentacji. Widzew Łódź Muzeum chce bowiem zerwać z tradycyjną metodą przedstawiania dokonań klubów sportowych – zamiast szablonowego prezentowania kolejnych artefaktów zgromadzonych w gablotach, pragniemy oferować unikalne doświadczenie żywego obcowania z historią klubu, chcemy sprawić, by widz zmienił się w uczestnika, zamierzamy wciągnąć odwiedzających w środek opowieści i pozwolić im nie tylko obcować z najważniejszymi wydarzeniami, zwycięstwami i postaciami związanymi z klubem, ale i poczuć jego wyjątkowy charakter.

W stylizowanym na ulicę holu odwiedzający będzie miał pierwszą okazję zetknięcia się z atmosferą Miasta Włókniarzy, a umieszczony na środku pomieszczenia fotoplastykon umożliwi obejrzenie materiałów multimedialnych, starych druków, zdjęć czy filmów. Przedsionek to początek wędrówki w przeszłość, prowadzić bowiem będzie do czterech sal, w zamierzeniu twórców muzeum odrębnych, acz połączonych historią światów, które symbolizować będą najistotniejsze okresy i wydarzenia w dziejach Widzewa.

Każda z sal będzie odwzorowywała charakter kolejnych obiektów Widzewa – od przedwojennego boiska usytuowanego przy ulicy Rokicińskiej (sala nr 3), przez stadion będący świadkiem występów Wielkiego Widzewa (sala nr 7), po obiekt, na którym drużyna w latach 90. rozegrała pamiętne mecze w Lidze Mistrzów (sala nr 8). A ponieważ Widzew Łódź nie był klubem jednosekcyjnym, a sportowcy uprawiający w jego barwach inne dyscypliny również zapisali się w historii polskiego sportu, część przestrzeni zostanie poświęcona kolarstwu, boksowi i koszykówce (sala nr 6).

Muzeum będzie więc znacząco różniło się od tego typu instytucji działających nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zachowując podstawowy cel obiektu muzealnego, czyli przedstawienie dziejów klubu, ma też być miejscem interesującym, atrakcyjnym, przyciągającym uwagę, do którego będzie chciało się wracać nie tylko, by obcować z przeszłością, ale też atrakcyjnie spędzić czas.

Twórcom muzeum przyświeca myśl, że pamięć o przeszłości jest najlepszą gwarancją teraźniejszości, a przede wszystkim wartościowej przyszłości. Dlatego też celem muzeum Widzewa nie jest przedstawienie opowieści zamkniętej w historycznych ramach, lecz zbudowanie pomostu między przeszłością a teraźniejszością, ukazanie, że przeszłość, tradycja i wartości wyznawane w tym klubie są kontynuowane i dopełniają się w teraźniejszości.

Fragment informacji z Internetu o wykonawcy (Group AV):

„Co przesądziło o wyborze zwycięskiej firmy? – Planujemy utworzyć przekrojową wystawę, przedstawiającą 110 lat istnienia klubu i szukaliśmy firmy mające doświadczenie w takich ekspozycjach. Przedstawiciele oferentów prezentowali swoje pomysły przed przedstawicielami zarządu stowarzyszenia RTS. W głównej mierze zdecydowały kwestie dotyczące przedstawienia multimediów, oświetlenia. Zależało nam na nowoczesnym podejściu. Ostatecznie wygrała firma spoza Łodzi – mówił we wtorkowy wieczór na antenie Widzew.FM Tomasz Gawroński.”

źródło: https://widzew.com/-/tomasz-gawronski-dopinamy-ostatnie-formalnosci-w-kwestii-muzeum-widzewa

 

Więcej o projekcie

https://widzew.com/-/umowy-na-wykonanie-muzeum-widzewa-podpisane-

https://dzienniklodzki.pl/widzew-potrafi-dbac-o-swoja-historie-buduje-muzeum-zobacz-wideo/ar/c2-15145812

https://widzew.com/-/rozpoczela-sie-budowa-muzeum-widzewa

https://widzew.com/-/muzeum-widzewa-w-panstwowym-rejestrze-muzeow

https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2019-11-25/powstanie-muzeum-widzewa-lodz/