Otwarcie Podziemnej Trasy turystycznej w Przemyślu

PRZEMYSL R2

Otwarcie Podziemnej Trasy turystycznej w Przemyślu

W dniu 30 marca 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Podziemnej Trasy turystycznej w Przemyślu (Rynek 1, 37-700 Przemyśl) w której przez kilka miesięcy realizowaliśmy powierzone nam zadania:

W zakresie Group AV było m.in.:

  • Opracowania graficzne ;
  • Opracowanie scenariuszy materiałów multimedialnych;
  • Wykonanie zawartości merytorycznych kontentów multimedialnych;
  • Wykonanie oprogramowania;
  • Wykonanie i montaż scenografii i ekspozycji;
  • Dostawa i montaż sprzętu AV’
  • Wykonanie, zainstalowanie i uruchomienie zawartości multimedialnej, w tym filmu do kina 3D;
  • Uruchomienie wystawy;
  • Szkolenia

O Trasie Turystycznej:

O czym opowiada ekspozycja w ponownie otwartej Trasie Podziemnej?

Trasa prowadzi przez znane w większości wcześniej kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, poprzez zabytkowy kolektor sanitarny i nowobudowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, to jest do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nową przemyską atrakcję promujemy hasłem “Złoty wiek miasta. Jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”, ponieważ scenografia trasy i wszystko co znajdą Państwo w trakcie jej zwiedzania opisuje w atrakcyjnej i interaktywnej formie renesansowe miasto złotego wieku. Do dyspozycji mamy ponad 30 pomieszczeń, a podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie powtarza planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI-tego wieku.

Co więc między innymi zobaczymy podczas zwiedzania Trasy?

Przykładem takiego symbolicznego miejsca jest ulica Mostowa, gdzie poznamy jadłospisy dawnych mieszczan, dowiemy się o dawnym piekarnictwie oraz kuchni jako miejscu spotkań i zobaczymy multimedialny stół mieszczański. Przy ulicy Basztowej zapoznamy się z historią murów miejskich – zwiedzający ma tutaj możliwość popatrzenia na miasto za pomocą wirtualnych gogli, z poziomu nieistniejącej już baszty dolnej. Kontemplację widoków będą co jakiś czas przerywać alarmy obronne. W innych salach zobaczymy młyn, przystań wodną, wnętrze renesansowego kramu pasmanteryjnego czy wnętrze ówczesnej apteki.

Dzieci zapraszamy do obejrzenia teatrzyku, który zapozna nas z przedstawicielami dawnych zawodów wykonywanych przez mieszkańców Przemyśla.

W kolejnych pomieszczeniach będzie możliwość wysłuchania wykładów prof. Jerzego Motylewicza na temat historii miasta

W salach mieszczących się pod budynkiem Rynek 9, czyli Muzeum Historii Miasta, zobaczymy m.in. ekspozycję poświęconą Zamkowi Kazimierzowskiemu, jako budowli. Makieta fizyczna ukazująca architekturę zamku, prezentacje poświęcone fazom budowy i wyglądowi zespołu zamkowego. W innej Sali pokażemy postacie starostów przemyskich i zaprezentujemy pozostałą, bogatą dokumentację archiwalną, mówiącą o życiu na zamku i pracy administracyjnej.

W będącej niejako przedłużeniem budynku Muzeum Historii Miasta kamienicy mieszczącej się przy ul. Serbańskiej 7 znajdzie się mała sala kinowa. To finalny punkt podróży: „proszę usiąść wygodnie, zapraszamy do dawnego Przemyśla”. Będzie tu m.in. prezentowany film przelotu nad miastem, unikalne połączenie miasta renesansowego ze współczesnym. Projekcja z przestrzennym dźwiękiem pozwoli zobaczyć niejako na żywo wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania. Projekcja odbywać się będzie na specjalistycznym ekranie przeznaczonym do prezentacji 3D aktywnej. To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, będących interesującym połączeniem wiedzy historycznej i ciekawostek o Przemyślu z ich nowoczesną i angażującą zwiedzających prezentacją.

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu dostępna jest także dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Na 10 stanowiskach ustawiono łącznie 16 tyflografik oraz eksponatów dotykowych. Wśród nich znajdziemy między innymi: wypukły plan miasta Przemyśla z 2 poł. XVII w., odlew tacy augsburskiej z XVII w., a także tyflografiki przedstawiające: fasadę zabytkowej kamienicy Rynek 9, pieczęć rady miejskiej czy herb ziemi przemyskiej. Integralną częścią ścieżki dotykowej jest audioprzewodnik z audiodeskrypcją, która oprócz treści o charakterze merytorycznym zawiera opisy przestrzeni i obiektów znajdujących się na trasie, a także komunikaty nawigacyjne. Ponadto przygotowano nagrania wideo w polskim języku migowym.

Źródło: http://visit.przemysl.pl/526-przemysl-przemyskie-podziemia

 

Więcej o wydarzeniu:

https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/podziemna-trasa-turystyczna-w-przemyslu-jest-juz-dostepna

https://przemysl.naszemiasto.pl/podziemna-trasa-w-przemyslu-w-nowej-odslonie-to-moze-byc/ar/c7-9242645

 

Więcej o Podziemnej Trasie turystycznej w Przemyślu:

https://mnzp.pl/podziemna-trasa-turystyczna-w-przemyslu/

Autor zdjęć: Dariusz Kołodziejek , Group AV