Centrum Edukacji Komunikacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy (WORD)
Centrum Edukacji Komunikacyjnej to całoroczne miejsce, skierowane do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, wyposażone w nowoczesny, innowacyjny sprzęt multimedialny, dostosowany do możliwości percepcyjnych najmłodszych.
Umiejscowienie centrum na terenie WORD daje możliwość podniesienia poziomu edukacji najmłodszych, a zastosowanie w nim interaktywnych stanowisk multimedialnych sprawia, że dzieci dużo chętniej przyswajają nową wiedzę w postaci zabawy.
Głównym celem tego wyjątkowego na skalę krajową miejsca jest przybliżenie podstawowej wiedzy w zakresie zasad ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy.
ZAŁOŻENIA CENTRUM
* Centrum Edukacji Komunikacyjnej ma stanowić pomoc dydaktyczną dla pracowników WORD przy nauce -zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
* Do tej pory spotkania edukacyjne odbywały się w szkołach i przedszkolach przy użyciu klasycznych pomocy dydaktycznych.
* Umiejscowienie Centrum na terenie WORD daje możliwość podniesienia poziomu edukacji najmłodszych, a zastosowanie w nim interaktywnych stanowisk multimedialnych sprawia, że dzieci dużo chętniej przyswajają nową wiedzę w postaci zabawy.
* Całość ekspozycji utrzymana jest w pastelowych, przyjaznych oku, odcieniach. Grafiki na ścianach i podłodze stanowią element zarówno dekoracyjny, jak i edukacyjny a stanowiska multimedialne zachęcają do interakcji.
* Centrum ma za zadanie wprowadzić dzieci do świata ruchu drogowego edukując je za pomocą zabawy w trzech najważniejszych dziedzinach:
– zasady ruchu drogowego
– bezpieczeństwo w ruchu drogowym
– pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
* Podstawą programową do merytorycznych treści Centrum jest dotychczasowy program edukacyjny realizowany przez WORD rozszerzony o treści uzgodnione z wykonawcą na etapie realizacji.
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA CENTRUM
Całość ekspozycji składa się ze stanowisk fizycznych oraz multimedialnych lub łączących obie te funkcje.
Stanowiska zaprojektowane są w taki sposób, by nawet dzieci nie potrafiące czytać były w stanie korzystać z nich samodzielnie lub pod okiem opiekuna.
W miarę możliwości treści przekazywane na stanowiskach opatrzone są symbolami i rysunkami zrozumiałymi dla najmłodszych dzieci, a narracja prowadzona jest przez lektora.
Całość ekspozycji utrzymana jest w pastelowych, przyjaznych oku, odcieniach. Grafiki na ścianach i podłodze stanowią element zarówno dekoracyjny, jak i edukacyjny a stanowiska multimedialne zachęcają do interakcji.
Oś narracji stanowią sytuacje drogowe z którymi dzieci mogą zetknąć się podczas swojej codziennej aktywności np. w drodze do szkoły.
Narracja na stanowiskach prowadzona jest przez rysunkowe postaci dzieci lub zwierzątek, które odkrywają przed nimi sekrety prawidłowego i świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Głównym bohaterem narracji jest postać Wordusia – zebry stanowiącej maskotkę WORD, który ma kojarzyć się dzieciom jako ekspert w tej dziedzinie. Narracja prowadzona jest w sposób zwięzły dostosowany do wieku zwiedzających i okraszona licznymi humorystycznymi akcentami. Czas spędzony w centrum ma kojarzyć się dzieciom z pozytywnymi emocjami i dobrą zabawą jak wizyta w kinie czy parku rozrywki.
ZAKRES: realizacja, serwis
- opracowanie kompletnych dokumentacji projektowej wystawy,
- opracowanie szczegółowych projektów aplikacji i treści multimedialnych,
- kompleksowa instalacja, uruchomienie, programowanie systemów,
- zapewnienie obsługi serwisowej.
Więcej o WORD:
https://word.bydgoszcz.pl/category/strona-glowna/